Hardsun Talk s Braňom

Hardsun
4 min readOct 15, 2020

Dnes si pre zmenu predstavíme Frontend-istu Braňa, ktorý je súčasťou košického srdca Hardsunu rok a pol.

Braňo je vysielačom pozitívnej energie, kancelárskym DJ-om a s kľudom programátora ho môžeme zaradiť do partie nikdy - nepohŕdačov pivkom. Je jeden z netradičnejších úkazov nášho officu. Braňo je totiž vyštudovaným psychológom. To, ako sa dostal k programovaniu a mnoho iného sa dočítate v našom rozhovore.

Psychológ, programátorom. Ako k tomu vôbec došlo? :)

„Už počas štúdia psychológie som zistil, že ma na psychológii bavia oveľa viac technickejšie predmety, ako bola napr. štatistika alebo psychometria, kde sa pracovalo s číslami. Postupom času som prichádzal na to, že technický smer je práve ten, ktorým by som sa chcel uberať. Zároveň ako išiel čas som si ale uvedomil, že na ďalšiu školu nie je čas, takže som sa učil programovať popri štúdiu. Školu, ktorú som začal som stále chcel dokončiť, nakoľko psychológia je stále pekná veda a páči sa mi.”

Kedy u teba skrsla prvá myšlienka, že po štúdiu psychológie sa chceš uberať týmto smerom? Čo bolo pre teba najväčším impulzom?

„Asi úplne prvý krát, niekedy koncom 3. ročníka na VŠ bolo u mňa nejako vykryštalizované, že sa začnem venovať programovaniu. Najväčším impulzom bolo pre mňa asi to, že popri škole som si vyskúšal, čo psychologická práca obnáša a zistil som, že ma to vôbec nenapĺňa a nebaví a uvedomil som si, že tadiaľto to asi teda nepôjde…“

Aké boli tvoje prvé kroky v tejto ceste?

„Cez pár kamarátov, ktorí sa programovaniu venujú som zistil, čo to programovanie vlastne zhruba obnáša a začal som prehľadávať internet. Samozrejme som zistil, že to je obrovská sféra, kde sa je možné uberať rôznymi smermi a našiel som si, čo mi bolo najbližšie. Tak som narazil na web-development a front-end a začalo intenzívne učenie :-) Minimálne po dobu jedného roka som sa učil denne od 5–15 hodín.”

Spomínaš si na svoju prvú pracovnú skúsenosť v rámci programovania?

„Prv som sa venoval pár mini projektom ako freelancer, kde som pracoval s čistým Javascriptom, HTML, CSS. Pár mesiacov potom som pracoval na jednom finančnom startupe, kde som sa prvý krát stretol s Angularom. Robil som menšie fičury, ako napríklad menovú kalkulačku a pod. Neskôr som dostal šancu v Hardsune, kde bola mojim prvým projektom mobilná aplikácia zameraná na zisťovanie poškodenia sluchu u slabšie počujúcich. Pri tejto aplikácií som pracoval s frameworkom Ionic. Bola to veľká skúška, ale zároveň som sa veľa vecí naučil.”

Ako pokračuje tvoje pôsobenie v Hardsune?

“Po úspešnom odovzdaní projektu pre nepočujúcich som dostal možnosť robiť na väčšom projekte, kde som bol od samého začiatku. Tento projekt je aktuálne po viac ako roku vývoja vo finálnej fáze. Počas celého vývoja som zastrešoval frontend-ovú časť aplikácie. Popri tomto projekte pracujem aktuálne na ďalších dvoch. Vo všetkých ako Front-end developer. Využívam najmä Angular a Ionic.”

Ako vnímaš za svoje pôsobenie v Hardsune svoj progres?

“Na svojom prvom veľkom spomínanom projekte som sa naučil v podstate všetko, z čoho čerpám doteraz. Od skúsenejších kolegov som mal šancu sa nie len naučiť, ale rovno implementovať nové veci do projektu, čo je podľa mňa jeden z najúčinnejších spôsobov, ako sa niečo naučiť. Teda progres vnímam naozaj veľký.“

Čo ťa dokáže najviac motivovať?

„Asiiii dobre odvedená práca. Ak sa niečo spraví a funguje to. Nie len z hľadiska kódu, ale aj z hľadiska toho, že je klient spokojný, my sme vo firme spokojní. Proste dobre odvedená práca.”

Čo by si poradil mladším kolegom?

Nebáť sa a veľa sa pýtať!

Aby sme neostali len pri práci, prezradíš nám ako najradšej tráviš svoj voľný čas?

„Baví ma všetko. Hlavne šport, turistika, kreatívna práca.“

Čo oceňuješ na tvojom tíme?

„Najviac oceňujem to, že máme veľmi otvorené a priateľské prostredie a vieme si vzájomne pomôcť. Nikdy sa mi v Hardsune nestalo, žeby som nedostal pomoci, ak som niečo nevedel. Nie len pracovne, ale aj mimo pracovnej sféry.“

Branči, ďakujeme za úprimný, pre niekoho možno inšpiratívny rozhovor o tvojej ceste k programovaniu. Si dôkazom, že vyštudovaná úplne opačná, humanitná sféra nemusí byť vôbec prekážkou. Dôležité je chcieť. Sme radi, že si súčasťou Hardsun tímu :-)

Júlia Guziová, HR Marketing Specialist

--

--

Hardsun

Software Development Košice, Slovakia. We empower our customers to enable or transform their business to be successful in todays modern era.