Hardsun Talk s Matejom

Hardsun
4 min readNov 19, 2020

--

V rámci nášho developerského Hardsun mixu si dnes bližšie predstavíme ďalšieho člena košickej posádky — Mateja. Maťki, ako ho všetci poznáme, je nielen skvelým frontenďákom, ale aj muzikantom. Umelca s technickým zmýšľaním na každom rohu pravdepodobne nenájdeme. Sme radi, že pred nejakým časom sme to štastie mali :-)

Ahoj Maťki. Na začiatok nám skús ozrejmiť, aká je tvoja pozícia v Hardsune a čo ťa tam pred rokmi priviedlo.

„V Hardsune pôsobím ako Frontend developer so zameraním na Angular. Fungujem tam už v podstate vyše 2 a pol roka. O Hardsune som sa dozvedel tak, že tam pracoval môj kamarát, takže som mal o firme už nejakú predstavu. Filip — náš CEO hodil v tom čase na Instagram príspevok, že niekoho hľadajú, tak som mu napísal a klaplo to :). Začal som tam pracovať už popri škole.”

Máš vystudovanú FEI v Košiciach. Ak sa pozrieš spätne, hodnotíš štúdium prínosne?

„Na začiatok si myslím, že job programátora sa dá získať aj bez vysokej školy tohto zamerania. Na druhej strane som si ale 100% istý, že ja osobne by som sa bez vysokej školy k IT pozícii nedostal, no hlavne by som sa nespoznal s ľuďmi v tejto sfére, čo bolo pre mňa smerodajné. Ale tak predsa len 6 rokov okolo mňa dookola každý riešil len programovanie, tak sa na mňa samozrejme niečo nalepilo, no dávať zmysel mi to začalo až s praxou.”

Spomínaš si na svoj prvý projekt v Hardsune? Mal si nejaké faily, či fuckupy, ktoré si pamätáš doteraz?

„Môj prvý projekt v Hardsune bol Frank expert. V tom čase som bol len krutý junior v Angulari a riešil som carousel s produktmi. Strávil som nad ním veeľmi veľa času a na konci stále nevyzeral tak, ako mal :-D Failov bolo samozrejme viacero.”

Čo ťa na tvojej práci baví najviac?

„Toto je otázka, ktorú dostávam často. Je to asi tak, ako s každou inou prácou. Ak to všetko funguje ako má, tak ma to baví a keď to nejde, tak už samozrejme menej. Na druhej strane je pre mňa úplne fascinujúce, že tie bodky, čiaročky, ktoré tam píšem niečo vytvoria a funguje to.”

Na čom zaujímavom aktuálne pracuješ?

„Momentálne pracujem na projekte Easy Delivery — donáška jedla. V rámci frontend-u sme tam viacerí, ale ja osobne sa starám o back-office, teda o admin časť aplikácie. Pracujem najmä s Angularom, v čom sa cítim najviac doma.”

Ako som už spomínala, si nielen programátor, ale aj skvelý muzikant. Okrem kódenia sa venuješ aj svojej kapele. Ako sa ti darí tieto sféry skĺbiť?

„Dá sa to všetko veľmi jednoducho skĺbiť, ak sa chce. S kapelou cvičíme väčšinou po nociach, alebo cez víkendy, takže zatiaľ je to úplne v pohode :)”

Momentálna situácia umelcom veľmi neprospieva. Ak sa však svet dá do normálu, kde ťa môžeme počuť hrať?

„Mali sme naplánovaných viacero koncertov, ale bohužiaľ sa všetko zrušilo. Za normálnych okolností máme veľmi radi košické Collosseum, kde nás neskôr určite bude s kapelou počuť. Súčasná situácia nás však prinútila rozmýšľať aj trochu inak, takže uvažujeme nad nejakými live-streamami zo skúšobne. Čo sa týka kapely, náš žáner je ťažko definovať :D Spájame prvky rock metalu, punk rocku, rapu, trapu, elektroniky. Všetko čo nás baví a čo radi počúvame. Ja som konkrétne bicie :)”

Čo počúvaš pri práci najradšej?

„Počúvam hocičo, okrem ľudoviek haha. Slovenský hip-hop, rap, živá gitarová hudba, moderná tvrdšia hudba.”

Máš nejakú radu pre študentov, ktorí len začinajú s programovaním, tvorbou webu alebo svojím vzdelávaním v IT oblasti?

„Asi úplne hlavná vec je tá, že netreba si o tých veciach len čítať a pozerať si to, ale je potrebné kódiť, sedieť nad tým. Kým človek nad tým nebude sedieť každý deň a nezautomatizuje si to, tak rýchlo zabudne, čo sa naučil. Taktiež nechcieť od toho hneď výsledky, je to dlhodobý proces. Nestačí kódiť mesiac a na ďalší sa už hlásiť do firmy. A samozrejme trpezlivosť a pevné nervy. Nikomu to nejde od začiatku, ale netreba sa vzdávať. Potom príde úplná maličkosť, kedy to celé začne dávať zmysel.”

Maťki, ďakujeme ti za skvelý rozhovor. Sme radi, že si súčasťou Hardsun tímu a do ďalších časov ti prajeme veľa, nielen kariérnych úspechov! :)

Júlia Guziová, HR Marketing Specialist

--

--

Hardsun

Software Development Košice, Slovakia. We empower our customers to enable or transform their business to be successful in todays modern era.